Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
MaduniceHľadať
 
 

OKOLITÉ MESTÁ A OBCE

ObrázokVáh je naša najväčšia, naozaj slovenská rieka, pretože sa rodí a zaniká na území Slovenska. Vybrala si za rodisko Kriváň a Kráľovú hoľu a na svojej životnej púti vytvorila najväčšie a najkrajšie údolie, Považie, ktorého stredná a dolná časť sa stala oblasťou najstaršieho osídlenia Slovenska, kde sa striedali rozličné kultúry praobyvateľov od paleolitu až po náš letopočet, od lovu divej zveri po riadené hospodárstvo a obchodný život.
Týmto krásnym údolím viedli aj odbočky pradávnej obchodnej cesty od brehov Dunaja po Balt, tadiaľto tiahli rímske légie do opevneného tábora Laugarícia (Trenčín), Váh okrem iného i veľmi dôležitou dopravnou tepnou pltníkov pri splavovaní dreva. A v tomto prekrásnom údolí vznikla aj naša obec Madunice, ležiaca v nadmorskej výške 148 metrov nad Jadranským morom medzi mestami Trnavou ( www.trnava.sk ) a Piešťanmi ( www.piestany.sk ). Počet obyvateľov k 31. decembru 2004 bol 2035.
Z ľavej strany, v smere toku Váhu, obkolesujú našu dedinu Inovecké vrchy, ľudovo nazývané i koplotovské, ktoré sú vo vzdialenosti asi tri kilometre.
Stredom obce vedie štátna cesta z Bratislavy do Žiliny. Vzdialenosť od Váhu je asi dva kilometre.
Smerom na západ od dediny tiahnu sa malé háje a lesíky, patriace obciam Červeník (  www.cervenik.sk ),  Pečeňady a Veľké Kostoľany ( www.velkekostolany.sk ). Od 28. augusta 1985 je v prevádzke diaľnica z Bratislavy.
Vo vzdialenosti jedného kilometra od stredu Maduníc vedie železničná trať
Bratislava – Žilina, daná do prevádzky 2. júna 1876 a prechádza bývalým hájom Mlíč, na mieste ktorého je postavená i madunická železničná zastávka. Na severe susedia Madunice s Drahovcami, na východnej strane s Koplotovcami ( www.koplotovce.sk ) so zachovalým grófskym kaštieľom z roku 1613 a malou pevnosťou. Juhozápadne od našej obce je typická dedina Červeník, ktorá je známa najmä zachovávaním folklórnych tradícií. Južne od našej obce leží mestečko Leopoldov ( www.leopoldov.sk ), na území ktorého bola v roku 1669 vybudovaná pevnosť proti Turkom, ktorá je dnes Nápravným ústavom Ministerstva vnútra. Na námestí tohto mestečka stojí stĺp hanby (pranier), z roku 1678. Na západe susedí naša dedina s Pečeňadmi, kde je kaštieľ bývalého grófa Majlátha, v ktorom je dnes umiestnený detský domov. Severozápadne sú Veľké Kostoľany, kde v roku 1476 boli porazené husitské vojská.
V chotároch obcí: Madunice, Červeník, Drahovce, Veľké Kostoľany je vybudovaná závlahová sústava v celkovej dĺžke asi 50 km. Vo vzdialenosti 14 km od Maduníc sú Piešťany, svetoznáme kúpeľné mesto, ktoré pred vyše sto rokmi bolo naším okresným mestom. Hlohovec je od nás vzdialený asi osem kilometrov a je našim okresným mestom. Krajským mestom je Trnava vzdialená 21 kilometrov. Je zároveň i sídlom trnavského samosprávneho kraja.


 

Navštívte našu fotogalériu

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

HARMONOGRAM VÝVOZOV ODPADOV

Separovaný zber vriec - raz mesačne vo štvrtok =================== Odvoz komunálneho odpadu - každý párny týždeň v utorok ===================

ZBERNÝ DVOR

je od 2. marca 2019 otvorený každý utorok od 13.00 h do 17.00 h a v sobotu od 9.00 h do 13.00 h; Bližšie v sekcii odpady, príloha k VZN č. 4/2015

Verejné osvetlenie

Poruchy verejného osvetlenia hláste u pána Petra Dolníka na tel. č. 0905 623 501
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka