Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
MaduniceHľadať
 
 

KRÍŽE A SOCHY VO FARNOSTI

Kríže a sochy vo farnosti

1. Kamenný kríž pred kostolom – postavený v roku 1806, ako vyplýva z chronostikonu na kríži – DeVote Deo DICata et ConceCrata. Tento kríž bol renovovaný z príležitosti storočného výročia posvätenia kostola, v roku 1899 a potom v roku 1923.
2. Kamenná socha sv. Jána Nepomuckého, postavená v roku 1811, ako je zrejmé z nápisu na soche – Deo et s. Joanni N. vovent Madunicznses 1811. Táto socha bola renovovaná v roku 1899 a potom v roku 1923.
3. Uprostred obce za kostolom sa nachádza súsošie sv. Vendelína, Rócha a Floriána, postavená obcou v roku 1839, za farára Jána Hollého. Je na nej nápis – Swatí Floriane, Swatí róchu a Wendelíne! Na prosbu vašu nech nás oheň, mor, pád lichvi mine. Dala spravit obec Madunická 1839. Obnovená bola v roku 1933, keď sa rozšírila hlavná cesta.
4. Hasičský kríž z roku 1898, pôvodne drevený, má nápis – na česť a chválu Božiu dali postaviť tento kríž Spolek ohňohasičov 1898. Po oboch stranách kríža sú sochy sv. Panny Márie a sv. Jozefa.
5. Socha sv. Terezky Ježiškovej je z poľského pieskovca, pod ňou je reliéf Krista Pána s dvoma dušičkami. Na vlastné náklady ju dala postaviť rodina Anny Heskovej v roku 1933.

Pri vchode do cintorína, na ľavej strane, je pomník padlým vojakom v prvej svetovej vojne 1914 – 1918. pomník tvorí asi šesťmetrový vysoký pieskový stĺpec, hore znázorňujúci trpiaceho Spasiteľa, po bokoch s dvoma reliéfmi, z ktorých jeden znázorňuje manželku lúčiacu sa s manželom, druhý zase ženu - manželku, zažíhajúcu sviečku na hrobe padlého manžela. Na čelnej strane je umiestnená pamätná tabuľa s menami 42 padlých madunických občanov vo svetovej vojne. Napravo od pomníka stojí socha svätej Trojice, ktorú dala postaviť rodina Petra Hesku a jeho manželky Márie, rodenej Masyrykovej, v roku 1931 z vďačnosti k Pánu Bohu zato, že sa otec Petra Hesku šťastlivo vrátil z Ameriky domov. Na soche je nápis – Svätá Trojico, jeden Bože, smiluj sa nad nami. Ku cti a sláve Najsvätejšej Trojice venovali Peter Hesko a manželka Mária, rod. Masaryková 1931.
 

Navštívte našu fotogalériu

dnes je: 12.12.2018

meniny má: Otília

  • Streda3-4graphic-icon
  • Štvrtok2-6graphic-icon
  • Piatok1-3graphic-icon

HARMONOGRAM VÝVOZOV ODPADOV

Separovaný zber vriec - raz mesačne vo štvrtok =================== Odvoz komunálneho odpadu - každý párny týždeň v utorok ===================
Zberný dvor bude do 2.3.2019 zatvorený.

Verejné osvetlenie

Poruchy verejného osvetlenia hláste u pána Petra Dolníka na tel. č. 0905 623 501
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka