Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
MaduniceHľadať
 
 

FARNOSŤ MADUNICE

Fara a farnosť

Kedy a kým bola madunická fara a farnosť založená, nedá sa presne zistiť z historických záznamov. Že v 15. storočí už existovala v Maduniciach farnosť, toho dôkazom je vizitácia Michala Szegediho z roku 1560. On totiž na rozkaz arcibiskupa Mikuláša Oláha ponavštevoval fary ostrihomského biskupstva a vo svojej vizitácii pod nadpisom Vacantiae spomína aj našu farnosť... „Madonicz... istae villae propter exiquitatem et termitatem proveutulus a pluribus annis vacant, ex villis propinquioribus parochi illis inservirent.“ (Archivum vetus Strigoniensis, Nr. 2121) z tohto záznamu vidieť, že Madunice v tej dobe boli farnosťou, ale tá pre nepostačujúce dôchodky bola uvoľnená a administrovali ju susední farári.
Doba reformácie bola neprajná katolíkom. Sami zemepáni Maduníc Thurzovci sa stali evanjelikmi a podľa zásady: Cujus regio, illius religio, nielen že napriali katolíckym farárom, ale i ľud musel prestúpiť na evanjelickú vieru. Po vymretí Thurzovcov sa majiteľmi hlohoveckého panstva stávajú Forgáchovci – katolíci.
Znovu založenie madunickej fary a farnosti môžeme datovať na rok 1650.
Matriky na fare datujú rok 1711. Ľ. Némethy v diele Saeries parochiarum uvádza,
že najstarší známy farár v Maduniciach bol Juraj Leopold Vidonius, ktorý bol 2. júna 1670 investovaný ako farár pre obce Madunice, Drahovce a Červeník. Z týchto údajov vidno, že Maduniciam patrili pod správu filiálky Drahovce a Červeník. Vidonius účinkoval v Maduniciach až do roku 1680.
Kanonická vizitácia z roku 1825 napísaná Jánom Hollým spomína, že do roku 1711, keď sa začala viesť prvá zachovalá matrika bolo na madunickej fare osem farárov.
Založenie madunickej fary môžeme datovať na rok 1650, za predpokladu, že prvý dvaja neznámi madunický farári účinkovali cca. 30 rokov. Tento dátum je pravdepodobný i z toho dôvodu, že po evanjelických Thurzovcoch, v roku 1642 sa pánom Hlohovca stáva katolík Adam Forgách, ktorý podporuje katolícku reštauráciu vo svojom panstve. 

Navštívte našu fotogalériu

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

HARMONOGRAM VÝVOZOV ODPADOV

Separovaný zber vriec - raz mesačne vo štvrtok =================== Odvoz komunálneho odpadu - každý párny týždeň v utorok ===================

ZBERNÝ DVOR

je od 2. marca 2019 otvorený každý utorok od 13.00 h do 17.00 h a v sobotu od 9.00 h do 13.00 h; Bližšie v sekcii odpady, príloha k VZN č. 4/2015

Verejné osvetlenie

Poruchy verejného osvetlenia hláste u pána Petra Dolníka na tel. č. 0905 623 501
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka