Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 2 Prechod na navigáciu vodorovná
MaduniceHľadať
 
 

ETNOLÓGIA

Ľudový odev v Maduniciach

Koľko vŕškov prejdeš, toľko krojov nájdeš.

Odev je jedným z podstatných prejavov hmotnej kultúry celého ľudstva. Výrazové prostriedky, štruktúra odevu vždy reagovali a ilustrovali konkrétne podmienky života ľudu a národa.
Jedným z najvýraznejších prvkov slovenskej ľudovej kultúry bol odev roľníkov, všeobecne nazývaný kroj.
Kroj nevznikal pre potreby pánov, ani pre vyplnenie voľného času vznikal predovšetkým z vnútornej potreby tvoriť pre seba a predovšetkým pre náboženskú potrebu, ktorá odevu vkladala neobyčajnú dôkladnosť a umnosť.
Kostol, púte, svadby, krstiny priadky, ľudové zábavy sa stali miestom pre ukázanie svojej práce, pre popýšenie sa svojimi šikovnými rukami, svojou dôvtipnosťou a citom pre estetickosť.
Vynikali a do popredia sa dostávali mnohé talenty, každá dedina mala svoju „cifrovačku“, ktorá pridržiavajúc sa tradície, hľadala nové výrazové formy a udávala tón svojou umeleckou tvorbou. Boli to výrobky parádne, obdivované nielen pre svoju dôkladnosť, ale i pre variácie motívov a farieb.
Tak aj madunický kroj odrážal históriu dediny a život v nej. Javil sa ako spontánny prejav tvorivosti gazdiniek, živený starými námetmi, ale i novinkami.
V Maduniciach sa kroj delil na ženský, mužský, detský, pracovný a sviatočný.
Na významné udalosti, cirkevné sviatky, svadby si obyvateliavyberali zo širokej ponuky a pestrej palety vzorov len to najlepšie a najkrajšie. Všetci chceli byť v dnešnom jazyku povedané in. Chceli byť šik s vtedajšou módou.

Ženský kroj
Na vykreslenie ženského kroja by sme potrebovali veľa času, preto Vám spomenieme iba niektoré súčasti tohto odevu.
Základom kroja bol rubáš – spodník – obliekla sa na holé telo. Zvyčajne býval z domáceho nebieleného plátna.
Šnurovačka sa nepoužívala, zato sa zaužíval nezdravý zvyk používať driečky tak že trup od krku až po brucho zväzovali do valca, čo malo nepriaznivý vplyv pre zdravý vývin.
Dôležitou súčasťou odevu boli rukávce – šili sa z konopného, neskôr už z kupovaného bieleho plátna. Rukávy sa strihali tak, že smerom k zápästiu sa zužovali natoľko, aby neprekážali pri práci. Okolo hrdla sa husto nariasili a stiahli do obojka.
Rukávce z kupovaného plátna boli strihom podobné konopným, ktoré sa nosili v pracovné dni, ale výzdoba sa sústreďovala najmä na rukávy a používali sa prírodné vzory. Používali sa najmä červené a modré bavlnky.
Zástera – kuchara – zhotovená z konopného plátna, ušitá hrubými niťami z dvoch šírok hrubého konopného plátna. Spodný okraj zástery bol zdobený vo výške asi 3 cm. Horná časť kuchary bol poskladaná do zošitých záhybov. Zástera sa uväzovala okolo drieku konopnými šnúrkami. Jej výzdoba bola sústredená na okraji, štylizovaným rastlinným ornamentom. Na slávnostných príležitostiach nosili ženy ešte jednu zásteru – futu z konopného bieleho plátna. Výzdoba bola skromnejšia. Na bočných okrajoch kuchary bývala výšivka vždy širšia a v zelenej alebo modrej farbe.
Prúcel – prusliak – dôležitá vrchná súčasť odevu. Zhotovený z brokátu, modrej, zelenej alebo červenej farby. Šitý plným stehom a podšitý hrubým konopným plátnom. Zapínal sa olovenými spínadlami, zdobenými farebnými skielkami. Alebo iba háčikmi.
Ďalšími súčasťami boli kabaňa, vlniak, čižmy. Ako pokrývka hlavy sa používal najprv čepiec nádherná časť kroja, neskôr ručník, tuho naškrobený, ktorý sa špendlil priamo na hlave, pod hrdlom zatváracím špendlíkom, vzadu bol roho ručníka vyrovnaný a vystretý na chrbte, aby vynikla celá jeho výzdoba.
V minulosti bol kroj určený na každodenné nosenie, no postupne sa vytrácal a v dnešnej dobe zmodernizovaný kroj nosí v Maduniciach približne 17 žien.

Mužský kroj

Bol podstatne jednoduchší ako ženský kroj. Základom odevu bola košeľa, nohavice a čižmy.
Košeľa – z konopného plátna, rukávce zdobené bavlnkou. Vpredu sa košeľa zaväzovala šnúrkou.
Nohavice – gate – z konopného plátna. Sviatočné nohavice boli súkenné a udržali sa ako súčasť odevu až do 50. rokov 20. storočia. Výzdoba bola sústredená vpredu na stehnách smerom dolu zo štylizovaného ornamentu.
Kabaňa, kožuch, niekedy prúcel, na hlave sa nosil širák s čiernou stužkou alebo perom z rozmarínu.
Mužský kroj po II. Svetovej vojne nahradil oblek a biela košeľa.

V súčasnosti sa krása ľudovej kultúry vytráca a nádherné ručné práce našich starých mám sa vyťahujú len na výnimočné príležitosti, bohužiaľ už sa i na takýchto príležitostiach zabúda na skvosty ľudového odevu a používa sa oblečenie našej epochy.

 

Navštívte našu fotogalériu

dnes je: 16.10.2019

meniny má: Vladimíra

podrobný kalendár

HARMONOGRAM VÝVOZOV ODPADOV

Separovaný zber vriec - raz mesačne vo štvrtok =================== Odvoz komunálneho odpadu - každý párny týždeň v utorok ===================

ZBERNÝ DVOR

je od 2. marca 2019 otvorený každý utorok od 13.00 h do 17.00 h a v sobotu od 9.00 h do 13.00 h; Bližšie v sekcii odpady, príloha k VZN č. 4/2015

Verejné osvetlenie

Poruchy verejného osvetlenia hláste u pána Petra Dolníka na tel. č. 0905 623 501
webygroup
English version
ÚvodÚvodná stránka